Tienda oficial
Magnifico Musica
NUX PA50
Amplificador Teclado + Voz Monitor Personal 50w Nux Pa-50
Envío gratis a todo el país
MAGNIFICO MUSICA - Instrumentos Musicales, Sonido Pro e Iluminación Profesional
Local a la calle en Del Viso – Pilar, rápido acceso a cuadras de Panamericana, estacionamiento propio.
También podes retirar tu compra por nuestro local de martes a sábado de 9:00 a 13:00 hs y de 16.00 a 19.30 hs, y los lunes de 9:00 a 13.00 hs.
Todos nuestros productos cuentan con 6 meses de garantía oficial del fabricante o importador.
Realizamos facturas A y B.
NUX PA-50 Personal Monitoring Amplifier for Electric Guitar Players
PA-50 is a multi-purpose 50 watt, 2 channels amplifier with 6.5-inch very sensitive woofer and 1-inch tweeter.
Channel 1 - 1/4 unbalanced input, designed to plug any instrument directly including acoustic guitar, digital piano and keyboard, and electronic drums.
Channel 2 - combo 1/4 unbalanced and XLR balanced input and designed to plug everything including the microphones.
Full Range, Flat Response (FRFR)
NUX PA-50 personal monitoring amplifier has a flat frequency response and is equipped with a full range dynamic speaker and the input of each channel has independent EQ curve.
Channel 1 is improved for dynamic sound and designed to enhance LOW and HIGH frequencies.
Channel 2 is totally FLAT with a great accuracy and designed for direct compatibility for an IR loader such as NUX Solid Studio. And you can take the advantage of using the sound (profile) of any guitar amplifiers everywhere.
And use the 3-band EQ and you can fine-tune your output to get a perfect result.
Connection Tip:
You can connect any speaker cabinet simulator pedal or an IR loader to Input 2.
Amplificador PA-50 MONITOR PERSONAL de 50W. El PA-50 es un amplificador multiusos de 50 vatios y 2 canales con woofer muy sensible de 6.5 pulgadas y tweeter de 1 pulgada.
Local a la calle en Del Viso – Pilar, rápido acceso a cuadras de Panamericana, estacionamiento propio.
También podes retirar tu compra por nuestro local de martes a sábado de 9:00 a 13:00 hs y de 16.00 a 19.30 hs, y los lunes de 9:00 a 13.00 hs.
Todos nuestros productos cuentan con 6 meses de garantía oficial del fabricante o importador.
Realizamos facturas A y B.
NUX PA-50 Personal Monitoring Amplifier for Electric Guitar Players
PA-50 is a multi-purpose 50 watt, 2 channels amplifier with 6.5-inch very sensitive woofer and 1-inch tweeter.
Channel 1 - 1/4 unbalanced input, designed to plug any instrument directly including acoustic guitar, digital piano and keyboard, and electronic drums.
Channel 2 - combo 1/4 unbalanced and XLR balanced input and designed to plug everything including the microphones.
Full Range, Flat Response (FRFR)
NUX PA-50 personal monitoring amplifier has a flat frequency response and is equipped with a full range dynamic speaker and the input of each channel has independent EQ curve.
Channel 1 is improved for dynamic sound and designed to enhance LOW and HIGH frequencies.
Channel 2 is totally FLAT with a great accuracy and designed for direct compatibility for an IR loader such as NUX Solid Studio. And you can take the advantage of using the sound (profile) of any guitar amplifiers everywhere.
And use the 3-band EQ and you can fine-tune your output to get a perfect result.
Connection Tip:
You can connect any speaker cabinet simulator pedal or an IR loader to Input 2.
Amplificador PA-50 MONITOR PERSONAL de 50W. El PA-50 es un amplificador multiusos de 50 vatios y 2 canales con woofer muy sensible de 6.5 pulgadas y tweeter de 1 pulgada.
| Voltaje | 220V |
| Marca | NUX |
| Modelo | PA50 |
| Tipo de amplificador | Eléctrico |
| Tecnología del amplificador | Transistor |
| Tipos de alimentación | Corriente eléctrica |
| Instrumentos recomendados | Guitarra, Voz |
| Cantidad de canales | 2 |
| Potencia de salida (RMS) | 50 W |
Peso y dimensiones
| Peso | 135 kg |
| Ancho x Profundidad x Altura | 12.2 " x 9.4 " x 12.6 " |
Frecuencia
| Respuesta mínima en frecuencia - Respuesta máxima en frecuencia | 50 Hz - 20 kHz |
Conectores
| Conectores de entrada | Jack 1/4", Jack 1/8", XLR balanceado |
| Conectores de salida | Jack 1/4" |










